V dňoch 20. a 21.marca 2017 bol na návšteve Slovenska podpredseda Európskej komisie pre Energetickú úniu Maroš Šefčovič ako súčasť tohtoročného turné Energetickej únie, v rámci ktorého navštevuje členské krajiny EÚ s cieľom prediskutovať, aký pokrok urobila daná krajina pri prechode na nízko-uhlíkové hospodárstvo.


Podpredseda EK a podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini, v prítomnosti štátneho tajomníka Ministerstva dopravy a výstavby Viktora Stromčeka,  v Bratislave viedol historicky prvú diskusiu slovenskej skupiny na vysokej úrovni o možnostiach zavedenia prepojených a autonómnych vozidiel do praxe. Počas nej politickí predstavitelia Slovenska a lídri telekomunikačného, IT a automobilového priemyslu potvrdili nutnosť inovácií a zhodli na ambícii vystavať testovaciu dráhu pre autonómne autá práve na Slovensku.

Podpredseda Európskej komisie pre Energetickú úniu Maroš Šefčovič to privítal slovami: „Budúcnosť patrí tým, ktorí modernizujú a inovujú. Aj preto v Európskej komisii momentálne pracujeme na príprave nových legislatívnych návrhov v prospech modernizácie európskej mobility, ktoré chceme predstaviť už v priebehu tohto roku. Súčasťou je aj stratégia EÚ týkajúca sa autonómnych a prepojených aút s cieľom zabezpečiť, aby takéto autá mohli bez problémov jazdiť po celej EÚ a s cieľom podporiť konkurencieschopnosť priemyslu EÚ. Je preto dôležité, aby si aj Slovensko vytvorilo jasnú víziu v novej ére automobilového priemyslu, ktorá bude zodpovedať novým moderným trendom a dokáže čeliť konkurenčným tlakom. Musí byť slovenskou a európskou ambíciou, aby sa najkvalitnejšie autá vyrábali u nás na Slovensku a v Európe. Zároveň Slovensko môže zohrávať dôležitú úlohu pri cezhraničnom testovaní vzhľadom na svoju polohu v strednej Európe."

V priebehu dňa sa podpredseda EK zároveň stretol s ministrom hospodárstva Petrom Žigom a ministrom životného prostredia Lászlóm Solymosom, s ktorými diskutoval o implementácii rámca pre klímu a energetiku do roku 2030, vypracovaní integrovaných národných plánov v týchto oblastiach, či o balíku Čistá energia pre všetkých Európanov.

21.marca vystúpil podpredseda EK Šefčovič na diskusnom fóre HNClub v rámci tzv. Dialógu s občanmi o Európe. Spolu s generálnou riaditeľkou Sekcie riadenia investícií Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu Alenou Sabelovou, primátorom Bratislavy Ivom Nesrovnalom, podnikateľom a investorom Ivanom Štefunkom, a za prítomnosti poslancov parlamentu  diskutoval o Slovensku a Energetickej únii, o príležitostiach, ktoré ponúka Investičný plán pre Európu, či o iniciatívach v oblasti inteligentných miest a význame inovácií pre sektor energetiky a dopravy. Tlačový brífing pre novinárov sa uskutočnil v čase 11:30-12:00 v Radisson Blu Carlton Hotel na Hviezdoslavovom námestí 3 v Bratislave.

Zdroj: ZEK

JSN Dome template designed by JoomlaShine.com