Aj v roku 2016 boli Spojené štáty (610 miliárd €, 17.7% celkového obchodu EÚ s tovarom) a Čína (515 mld. €, 14.9%) hlavnými obchodnými partnermi Európskej únie (EÚ), za nimi nasledovali Švajčiarsko (264 mld. €, 7.6%), Rusko (191 mld. €, 5.5%), Turecko (145 mld. €, 4.2%) a Japonsko (125 mld. €, 3.6%).
Takmer vo všetkých členských štátoch však bola hlavným partnerom pre vývoz aj dovoz tovarov v roku 2016 iná členská krajina. Výnimkou v prípade exportu boli Nemecko, Írsko, Malta, Spojené kráľovstvo (pre všetky boli hlavným partnerom Spojené štáty) a Litva (Rusko).


V prípade Slovenska boli našimi najdôležitejšími exportnými partnermi Nemecko (22 percent celkového exportu), Česká republika (12) a Poľsko (8). V prípade importu to boli Nemecko (20), Česká republika (17) a Rakúsko (10).

Slovensko je zároveň podľa Eurostatu krajinou najviac závislou od vývozu do iných členských štátov, kedy až 85 percent nášho exportu smerovalo práve do krajín v rámci EÚ. Podobná situácia panovala aj pri dovoze, kde až 80 percent dovozu na Slovensko pochádza práve z iných členských štátov EÚ. Vyššiu mieru dovozu z členských štátov EÚ mali už len Lotyšsko (81 percent) a Estónsko (82).

Vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Dušan Chrenek k tomu uviedol: „Najnovšia štatistika Eurostatu ukázala, že v roku 2016 smerovalo 85 percent slovenského vývozu do iných členských štátov Európskej únie a zároveň 80 percent dovozu prišlo z členských štátov Európskej únie. Slovensko je tak krajinou, ktorá je najviac naviazaná na obchod v rámci Európskej únie. Opäť sa potvrdilo, že export na európsky trh je hlavným motorom slovenskej ekonomiky."

Zdroj: ZEK

JSN Dome template designed by JoomlaShine.com