Európska komisia zverejnila mená dvanástich víťazov Európskej výzvy na inovácie v doprave 2017. Ide o nové ocenenie, ktoré je určené mladým inovátorom, študentom a start-upom v oblasti dopravy vo veku od 18-35 rokov za kreatívne riešenia pre produkty a služby, ktoré prispejú k zníženiu emisií CO2 v doprave. Môže ísť o inováciu v akejkoľvek forme dopravy a v rôznych sektoroch, ktoré sú spojené s dopravou, ako napríklad riešenia v zdravotnej starostlivosti či v potravinovom sektore.


Víťazov vyberala medzinárodná odborná porota zo 110 prihlásených projektov. Jedným z 12 ocenených je aj Tibor Petrov, doktorand Katedry multimédií a informačno-komunikačných technológií na Žilinskej univerzite. Ten predstavil projekt na koordináciu pohotovostných vozidiel (sanitky, polícia, hasičské autá a pod.) s ostatnými vozidlami na cestnej komunikácii pomocou aplikácií ako Waze, či Google Traffic za cieľom rýchlejšieho a bezpečnejšieho tranzitu a zároveň zníženia reakčného času záchranných vozidiel.

Víťazi z Francúzska, Holandska, Nemecka, Rumunska, Slovenska, Švajčiarska, Švédska, Talianska, či Veľkej Británie sa v rámci ocenenia zúčastnia na kongrese ITS v Štrasburgu, ktorý sa uskutoční tento týždeň (19 do 21. júna 2017) – ide o najväčšie stretnutie odborníkov pracujúcich v oblasti inteligentných dopravných systémov v Európe.

Zdroj: ZEK

JSN Dome template designed by JoomlaShine.com