Európsky trh s osobnými dôchodkami je v súčasnosti roztrieštený a nevyvážený. Ponuky sa sústreďujú v niekoľkých členských štátoch, zatiaľ čo v niektorých iných členských štátoch takmer neexistujú. Tieto rozdiely v ponuke sú spojené s množstvom rôznych pravidiel v EÚ a na vnútroštátnych úrovniach, čo narúša rozvoj veľkého a konkurenčného trhu s osobnými dôchodkovými produktmi na úrovni EÚ. Európska komisia preto  predstavila plány na vytvorenie novej triedy dôchodkových produktov vďaka ktorým budú mať európski spotrebitelia onedlho väčšie možnosti v oblasti sporenia na dôchodok.Podpredseda Komisie zodpovedný za finančnú stabilitu, finančné služby a úniu kapitálových trhov Valdis Dombrovskis uviedol: „Celoeurópsky osobný dôchodkový produkt je dôležitým míľnikom na ceste k dokončeniu únie kapitálových trhov. Má veľký potenciál, pretože sporiteľom ponúka v celej EÚ viac možností odkladať si peniaze na odchod do dôchodku. Podporuje hospodársku súťaž tým, že umožňuje, aby tento produkt ponúkali viacerí poskytovatelia mimo svojho domáceho trhu. Bude fungovať ako značka kvality a som si istý, že celoeurópsky osobný dôchodkový produkt podporí aj dlhodobé investície na kapitálových trhoch."

Celoeurópsky osobný dôchodkový produkt umožní spotrebiteľom dobrovoľne si dopĺňať úspory na dôchodok a zároveň využívať dôkladnú ochranu spotrebiteľa. Niektoré z výhod:

· Sporitelia celoeurópskeho osobného dôchodkového produktu budú mať väčší výber zo širokej škály poskytovateľov celoeurópskeho osobného dôchodkového produktu a budú profitovať zo širšej hospodárskej súťaže
· Na to, aby mohli poskytovatelia poskytovať celoeurópsky osobný dôchodkový produkt, budú musieť byť schválení Európskym orgánom pre poisťovníctvo a dôchodkové poistenie zamestnancov (EIOPA).
· Sporitelia budú mať právo zmeniť poskytovateľa služieb doma aj v zahraničí každých päť rokov, pričom náklady spojené s touto zmenou budú obmedzené.
· Celoeurópsky osobný dôchodkový produkt bude prenosný medzi členskými štátmi, čo znamená, že keď sa sporitelia presťahujú do iného členského štátu, budú môcť naďalej prispievať do svojho celoeurópskeho osobného dôchodkového produktu.

Zdroj: ZEK

JSN Dome template designed by JoomlaShine.com